İşyerinde bulunan personelin olası bir patlama konusunda yapacaklarını ve patlama meydana gelmemesi adına önleyici uygulamaların tamamına patlamadan korunma dokümanı adı verilir.

Patlamalardan korunma dökümanı personellerin sağlık ve güvenliğini esas almaktadır. ATEX sertifikası iş yerleri içerisinde parlayıcı ve kolay yanıcı ortamlar bulunan ürünler için alınan uluslararası bir sertifikadır. Patlayıcı Atmosferler isminde bulunan ATEX patlayıcı, parlayıcı ya da kolay yanıcı ortamlar içerisinde kullanılacak olan ürünlere ve üretimin yapıldığı alanların güvenliği için sertifikalandırma uygulamasıdır. Bu uygulama üreticilerin üst seviyede önem göstermesi gerektiği kritik süreçlerden biridir.

Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama

Firmamız Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlama konusu iş yerleri tarafından talep edilmesi halinde en uygun dokümanları çıkartmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına girmiş olan ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali yer alan işyerlerinde Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması gerekir. İşyerlerinde ortaya çıkabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanları korumak için ATEX 137 yönetmeliği yer almaktadır. Patlayıcı ortamların söz konusu olabileceği tüm iş yerleri bu yönetmeliğin gereklerini tam olarak karşılamalı ve işyerindeki çalışanların sağlık ve emniyetini güvence altına almaları gerekir.

OSGB firmalarının düzenlemesine yardımcı olan patlamadan korunma dokümanı fiyatları koşullara göre belirlenmektedir. İnternet adresleri üzerinde genelde fiyat konusunda bilgi yer almamaktadır. Bunun nedeni ise müşteri ile birebir olarak iletişim kurulmasıdır. İş güvenliği konusunda hizmet veren OSGB firmaları İşyerinin yapacağı görevlendirmeden sorumlu uzmanlardan oluşmaktadır.

ATEX 137 yönetmeliğine göre güvenlik muayene uygulamalarının detaylı olarak yapılması gerekir. Bu yönetmeliğe göre muayenesi yapılacak olan işyerleri için, eğer yönetmeliğe uygunlukları tam olarak tespit edilmesi durumunda ATEX 137 uygunluk raporu verilmektedir. Patlamadan korunma dokümanı yenileme konusunda tam bir süre belirtilmese de işyerlerinde, ekipmanlarında ya da organizasyonda değişim, tadilat ve genişleme olduğu durumlarda mutlaka güncellenmesi gerekir. Bu şekilde yapılacak güncelleme dokümanlarının yenilenmesi anlamına gelmektedir. Patlama durumunda aniden oluşan ve insan sağlığını direkt olarak tehlikelere karşı önlemlerin alınması için bu rapor hayati bir konudur.


Daha geniş bilgi için ve OSGB hizmetlerimiz için 0553 279 9756 nolu telefondan irtibat kurabilirsiniz.